7 įdomiausi TED Talks pokalbiai apie pinigus

Pinigų reikalai yra sudėtingi, o finansai tai kur kas sudėtingesnis procesas nei įsidėti kortelę į piniginę. Laimei, yra daugybė informacijos išteklių, iš kurių galite išmokti valdyti savo pinigus, pradedant tinklalaidėmis, knygomis apie finansus, baigiant asmeninių finansų guru patarimais webinaruose.

Viena iš įdomesnių vietų sužinoti pasaulio įdomybių –  TED Talks programa. TED yra ne pelno siekianti organizacija, skirta idėjoms skleisti, dažniausiai trumpų, galingų pokalbių (18 minučių ar trumpiau) forma. TED prasidėjo 1984 m. kaip konferencija, kurioje susiliejo technologijos, pramogos ir dizainas, o  šiandien ji apima beveik visas temas – nuo mokslo iki verslo bei pasaulinių problemų – daugiau nei 100 skirtingų kalbų, konferencijos vykstančios skirtingose šalyse.

Daugelis pokalbių yra įkvepiantys, suteikiantys naujos informacijos ar keičiantis požiūrį. Tad šiandien pabandysime pažvelgti į pinigus ir finansus plačiau, protingų žmonių akimis.

Neha Narula: Pinigų ateitis

„Pinigai nėra kažkas objektyvaus“, – savo „TED“ kalboje sako Neha Narula, „MIT Media Lab“ programos „Digital Currency Initiative“ tyrimų direktorė. Iš tikrųjų pinigų vertė yra „kolektyvinė fikcija“, dėl kurios susitarė pasaulio piliečiai. Naudodamiesi šiuolaikine kriptovaliuta, pavyzdžiui, „Bitcoin“, galime aplenkti žingsniu šią koncepciją, sako Narula, ir iš naujo apibrėžti, kaip mes vertiname ir galiausiai naudojame pinigus. N.Narula iliustruoja pasaulį, kuriame naudojame „programuojamus pinigus“.

David Burkus: Kodėl turėtumėte žinoti, kokį atlyginimą gauna kolegos

David Burkus kelia klausimą: „Kas nutiktų, jei turėtume visišką atlyginimų skaidrumą?” D.Burkus keletą metų praleido studijuodamas atlyginimų skaidruma ir nustatė, kad atvirose, atlyginimus viešai deklaruojančiose įmonėse darbuotojai yra labiau įsitraukę, labiau stengiasi tobulėti ir rečiau išeina iš darbo. Tuo tarpu bendrovėse, kuriose atlyginimas laikomas paslaptyje, darbuotojai paprastai jaučia, kad jiems per mažai mokama ir jie diskriminuojami. Šioje kalboje Burkus pateikia įtikinamus tyrimus, patvirtinančius jo teiginį, kad atlyginimų paslaptis organizacijoje gali sukelti tai, ką ekonomistai vadina „visišku rinkos nepakankamumu“.

Shlomo Benartzi: Taupymas rytojui, rytoj

Yra skirtumas tarp žinojimo, kad turėtum sutaupyti, ir iš tikrųjų to darymo. „Mes galvojame apie taupymą“, – TED kalboje sako ekonomistas Shlomo Benartzi. „Mes žinome, kad turėtume taupyti. Žinome, kad tai padarysime kitais metais, bet šiandien leisk mums išleisti… Šis dabartinio šališkumo klausimas verčia mus galvoti apie taupymą, tačiau galų gale išleidžiame.” Benartzi gilinasi į tai, kodėl nusprendėme neplanuoti ateities. Jis nustato elgesio iššūkius, trukdančius žmonėms taupyti, ir tada aptaria, kaip šiuos elgesio iššūkius paversti elgesio sprendimais.

Keith Chen: Ar jūsų kalba gali paveikti galimybes taupyti pinigus?

UCLA Andersono vadybos mokyklos elgesio ekonomistas ir ekonomikos profesorius Keith Chen aptaria, kaip kalba, kuria kalbame, gali sulaikyti mus nuo praturtėjimo. Jei ateitis jaučiasi labiau nutolusi nuo dabarties, tai bus sunkiau taupyti pinigus, aiškina jis. Kita vertus, jei jūs kalbate apie ateitį kalba, kurioje gramatika tiek dabarties, tiek ateities yra vienoda, jūs jausitės panašiai ir reaguosite į ateitį taip pat kaip į dabartį.

Michael Norton: Kaip nusipirkti laimę?

„Daugeliui mūsų rezonuoja frazė, kad pinigai negali nupirkti laimės“, – socialinių mokslų tyrėjas Michael Norton sako savo kalboje. „Ir aš noriu pasiūlyti argumentą, kad iš tikrųjų tai neteisinga mintis. Ir jei jūs taip manote, jūs iš tikrųjų tiesiog netinkamai išleidžiate pinigus”. Pinigai dažnai verčia mus jaustis egoistais, aiškina jis, ir siūlo mintį, kad pinigai mūsų nedžiugina todėl, kad mes juos išleidžiame netinkamiems dalykams, ypač sau. Ši hipotezė buvo išbandyta, kai viena grupė žmonių išleido pinigus sau, o atskira žmonių grupė atidavė pinigus. Tada jis išmatavo jų laimę. Jis pastebėjo, kad pro-socialinės išlaidos ne tik naudingos kitiems, bet ir naudingos jums ir jūsų darbui.

Geoff Mulgan: po katastrofos, investicijos į geresnį pasaulį

Nežinote, kaip investuoti į pasaulį po ekonominės krizės? Socialinių reikalų apžvalgininkas Geoff Mulgan į tai atsako savo TED kalboje. Jis paaiškina, kaip finansų krizė iš tikrųjų gali sukelti teigiamų pokyčių ir kaip mes galime ją išnaudoti savo naudai. „Manau, kad viena iš istorijos pamokų yra ta, kad net giliausios krizės gali būti galimybių akimirkos“, – sako jis. – Krizės perkelia idėjas iš paraštės į pagrindinį puslapį.

Daniel Goldstein: kova tarp dabartinio ir būsimo savęs

Mes turime „du aš“: dabartinį ir būsimą save, elgesio ekonomistas Daniel Goldstein aiškina savo TED kalboje. Kiekvieną dieną mes priimame sprendimus, turinčius gerų ar blogų padarinių mūsų ateities sau – dažnai mūsų sprendimai patenkina dabartį ir „sunaikina visas būsimo savęs svajones“, sako jis. „Taupymas yra klasikinė dviejų savų problema“, – paaiškina Goldsteinas. „Dabartinis Aš visiškai nenori taupyti. Jis nori vartoti. O būsimasis Aš nori, kad dabartinis Aš jį išgelbėtų”. Tada Daniel aptaria, kaip mes galime nustoti nepaisyti savo ateities ir pradėti priimti sprendimus, kurie lems finansinę sėkmę ateityje.

Tai tik keli Ted Talks video, kurie įkvėps pažiūrėti kitaip į save ir savo finansus, į pinigus ir jų naudojimą bei, žinoma, taupymą ir ateitį. Skirkite keletą minučių ir išplėskite savo finansines žinias naudodamiesi šiais edukaciniais ir įdomiais į TED pokalbiais. Kai išklausysite, garantuotai kils minčių ir idėjų padidinti savo santaupas, rasti laimę su mažiau pinigų nei norėtumėte ir pagerinti savo finansinę ateitį.

Kodėl svarbu išmokti taupyti, net jei yra galimybė pasiskolinti?

Taupymas nėra mūsų stiprioji pusė. Aplink mus daugybė žmonių, kurie gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo arba nesupranta, kaip pinigai tiesiog „išlekia nepastebėti“ iš piniginės….

skaityti

Paskolos, pajamos ir darbo stažas – ką reikia žinoti?

Kuomet reikia nedidelės paskolos ar vartojimo kredito, dažniausiai kreipiamės į greitųjų kreditų įmonę ar banką. Procesai šiuo metu itin paprasti ir automatizuoti, paskolos išduodamos…

skaityti